Kojení je bráno laiky, hlavně tedy z řad mužů, jako když ne něco vyloženě příjemného, tak alespoň ne nijak zatěžujícího. Ano, mnoho žen nemá s kojením víceméně žádné potíže, avšak existuje i docela velká skupina novopečených maminek, které naopak během krmení svých dítek neobyčejně trpí.

Je to docela časté

Kojení není pouze proces krmení, ale má zároveň sblížit dítě s jeho matkou. To přimknuté k matčině hrudí slyší známý zvuk v podobě tlukotu srdce, což působí na potomka uklidňujícím způsobem. Není ani divu, jelikož tento zvuk dítě po několik měsíců slýchávalo v děloze.

Je tedy velká škoda, když bolestivé bradavky donutí ženu s kojením přestat a přemýšlet nad alternativou v podobě odsávání mléka do lahviček, případně dokonce nad sunarem. Tyto bolestivé stavy nemají pouze prvorodičky, jak se ještě kdysi zdálo, ale často postihují i ženy, jež už za sebou mají vícero porodů.

Jak z toho ven?

Jak již bylo naznačeno výše, přestat úplně kojit nepatří úplně mezi ta nejlepší řešení pod sluncem. Naštěstí existují různé možnosti. Tou asi nejlepší a zároveň nejbezpečnější možností jsou multi mam compresses.

Jedná se o léčivé náplasti, které se přilepují přímo na bradavky, případně v jejich těsné blízkosti. Vzhledem k tomu, že neobsahují žádná běžná léčiva, ze kterých jsou tvořeny standardní léky, nijak neovlivňují fungování organismu matky ani dítěte.

Hlavním hojivým prvkem není v tomto případě samotná náplast, ale gel, který je v nich obsažen. Ten je vyroben pouze z přírodních látek a působí lokálně. Je možné náplasti používat prakticky kdykoliv je to možné, třeba i těsně před krmením.

Určitě jde o daleko lepší formu mírnění bolesti, než jsou běžná analgetika, jejichž některé složky mohou proniknout do mléka a tím pádem je pozře i dítě. Takovýto scénář je vždy nežádoucí.