Může se zdát, že bikiny jsou plavky, které za sebou nemají prakticky žádnou historii, že jsou to moderní plavky. Opak je pravdou, bikiny za sebou mají velmi dlouhou a také bohatou historií, kterou zná jen hrstka lidí. Pojďme se nyní podívat na to nejdůležitější z historie bikin.

Bikini_girls

Co jsou to bikiny?

Slovo bikiny, anglicky bikini, značí dámské dvoudílné plavky. Podle charakteristického rozdělení horní část zakrývá ňadra a spodní část zakrývá klín a úplně nebo částečně hýždě. Tvarově jsou bikiny podobné běžnému spodnímu prádlu. Bikiny se šijí z několika typu materiálů, zejména pak z umělých vláken, jejichž základ tvoří polyamid, polyester nebo polyuretan.

Historie bikin

Jedna z prvních zmínek o bikinách využívaných k atletickým účelům pochází z dob antického Řecka, tedy z doby okolo roku 1400 př. n. l. Na řadě římských mozaik, které pochází ze 3. století př. n. l. jsou vyobrazeny ženy ve dvoudílném obleku. Jako vynálezce bikin v dnešním moderním pojetí se považuje dvojice Francouzů. Inženýr Louis Réard a návrhář Jacques Heim. Jacques jako první představil světu bikiny v Cannes roku 1946 se sloganem „nejmenší plavky na světě“. Známější je však verže Louise, který roku 1946 představil v Piscine Molitor menší verzi se sloganem „bikiny – menší než nejmenší plavky na světě. Šlo o podprsenku v trojúhelníkovém tvaru, která byla nevyztužená a string kalhotkami.

Do konce 40. let byly bikiny stranou zájmu světové módy. V 50. letech byly vyloučeny ze soutěže Miss World, aby nezvýhodňovaly stydlivější soutěžící. Přelom se udál v roce 1957, kdy se v bikinách objevila Brigitte Bardotová ve filmu „A bůh stvořil ženu“. 80. a 90. léta rozvoji bikin nepřála, objevují se jednodílné plavky. Počátek první dekády 21. Století se objevuje nový rozmach pro bikiny a drží se dodnes. Bikiny jsou oblíbeným druhem plavek, dnes na plážích vídáte ženy zejména oděné do bikin.