Zemětřesení, velký požár nebo jiné katastrofické scénáře. Bohužel jsou čím dál častější i v našich končinách. Jestli za tuto skutečnost může globální oteplování, nebo nikoliv, necháme na jinou diskuzi. Zaměříme se spíš na to, jak v těchto situacích rychle varovat obyvatele.

V těchto situacích přichází vhod starý dobrý drátový obecní rozhlas. Spousta lidí lobuje za to, aby města komunikovala s obyvateli modernější formou – třeba prostřednictvím webových stránek nebo sociálních sítí. V případě nouze však nic není rychlejšího než právě obecní rozhlas. Systém varování lze každopádně navrhnout ještě důmyslněji.

Siréna je základ, chce to informace

Jak lidi rychle upozornit, že se něco urgentního děje? Pustíte rotační či elektronickou sirénu, což je jasné. Jenže ta obyvatele pěkně vyděsí. Ideální by bylo jim také sdělit, co se vlastně děje a jak mají dále postupovat. Právě k tomu společnost Elmik doporučuje bezdrátový informační systém BIS. Na rozdíl do zastaralého místního rozhlasu nabízí vysoce kvalitní přenos mluveného slova i hudby.

Chytrý systém téměř bez údržby

Varovný systém BIS nabízí obousměrnou komunikaci, a tak nebudete muset od obyvatel zvlášť zjišťovat, zda rozhlas v době vysílání fungoval. Budete-li potřebovat, je možné vysílání poslat jen do konkrétní ulice či oblasti. Navíc, což je super důležité, není nutné vysílat od mikrofonu, který je umístěný na městském úřadě. Díky telefonnímu modulu podáte hlášení odkudkoliv. Vynikající je řešení do obcí, které nejsou pokryté mobilním operátorem či nemají všude signál pro stávající rozhlas. BIS tohle vyřeší.

Ačkoliv se takový systém zdá složitý, jeho údržba není komplikovaná. Často se dá provést přes vzdálený přístup, takže k vám nemusí nikdo jezdit. To také šetří finance. A když už se bavíme o financích, varovný systém BIS je možné financovat z evropských či národních dotací. Modernizovat se vyplatí. BIS je také komponentem Smart city pro chytré obce.

About The Author

Related Posts