Při vybavování bytu se mluví hlavně o podlaze, nábytku, případně barvě stěn, ale neméně důležité jsou i na první pohled maličkosti typu záclony či povlečení, které jsou také standardní součástí každého českého obydlí.

Záclony do české domácnosti patří

V současnosti je hodně populární takzvaný severský styl, který spočívá hlavně v minimalismu. To znamená nutnost omezit bytové vybavení na co nejmenší možnou úroveň.

Hlavně proto mnoho Švédů a Norů nemá v oknech záclony. I když se dostavil tento trend i k nám, Češi mu příliš pozornosti nevěnují, jelikož klasické hotové záclony i ručně šité alternativy milují.

Nejedná se pouze o designový prvek, ale i o praktický bytový textil. Záclony totiž nevypadají jen dobře, ale zároveň fungují také jako štít proti případným zvídavým očím zvenčí. Tento štít je však reálné používat jen do chvíle, než se doma rozsvítí. Pak už je potřeba použít nějakou formu stínění, například závěsy.

Tma jak v pytli

Závěsy se dají pořídit v nepřeberném množství variací. Všechny dokáží zajistit soukromí a do jisté míry i příjemné přítmí, ovšem ne každému toto stačí. Existuje velké množství lidí, jež dávají přednost absolutní tmě i během dne.

Ne vždy se však jedná o vyznavače temnoty. Obvykle mají zákazníci zájem o dokonalé zatemnění primárně kvůli své práci. Stále existuje celá řada pracovníků, kteří své povolání vykonávají na směny a bez vhodného zatemnění by byl jejich spánek během dne mnohem horší.

Tuto možnost však dokáží ocenit i jedinci, kteří se rádi dívají na televizi a nejsou příliš nadšení z případných světelných odrazů na obrazovce.

Povlečení i pro alergiky

Nedílnou součástí bytového textilu je pochopitelně i povlečení. Vybrat si to nejvhodnější není vždy jednoduché. Obecně platí, že lidé s alergiemi by se měli zaměřit zejména na povlečení vyrobené ze syntetických látek, zatímco zbytek obyvatelstva dokáže ocenit spíše prodyšnější produkty z přírodních suroviny.