Ozdobit sebe i své tělo dnes chtějí snad všechny ženy. Šperky jsou k dostání v každém klenotnictví, obchodě s módními doplňky i běžnými obchody s oblečením, kde vždy najdete stojan, kde si vyberete. Šperk je předmět, který je více či méně zdobný.

Zpravidla se nosí na těle nebo na oblečení. Může být vyrobený z čehokoliv, z drahých a vzácných kovů či z bižuterie, syntetických materiálů nebo ze skla. Šperky zdobí dnes již snad každou ženu a velmi oblíbené jsou také šperky pro muže.

Ozdoba žen i mužů

Jak už bylo výše zmíněno, šperky nosí především ženy. Jde však o módní doplněk, tudíž i muži si jej mohou pořídit. V mnohých kulturách se šperkem zdobí především ženy. Mužský typ šperku byl spíše klobouk, obuv, opasek nebo zbraň. Některé šperky mohou mít určitý význam, jako například snubní prstýnky označují manželé, jednotlivé řetízky pak poukazují na osobní přesvědčení člověka a podobně. Prsteny obecně mohou být odznakem moci, společenského postavení, diplomatického pověření, hodnosti a identifikace (obvykle u vojáků). Výrobou šperků se zabývají zlatníci, klenotníci, šperkaři a jde o šperkařský průmysl.

Druhy šperků

Existuje několik druhů šperků. Snad všichni známe prstýnky, náramky, náhrdelníky, náušnice a možná ještě brože. Do šperků však spadá daleko více věcí, některé vás možná překvapí. Co mezi ně ještě řadíme?

  • Čelenka – ozdoba do vlasů, nejčastěji se nosí na čele či okolo hlavy. Má nejen ozdobný účel, často zachycují vlasy, aby nepadaly do očí.
  • Korále – vrtné kameny či perly na šňůře
  • Knoflík – slouží ke spojení a udržení dvou částí oděvu, ovšem je možno jej využít také jako módní doplněk
  • Přezka – nejčastěji k nalezení na opasku, kde se oba konce řemene spojují
  • Přívěšek – různé tvary a symboly, možno nosit na náramku i náhrdelníku
  • Řád či vyznamenání – symbol odvahy, statečnosti, hodnosti

About The Author

Related Posts