Ozdobit krk krásným náhrdelníkem, zápěstí náramkem, ušní lalůčky zdobnými náušnicemi. Takhle znají všichni šperky, zdobí se jimi mnoho jedinců, nejčastěji ženy, ale také muži, děti a šperky se zdobí také domácí zvířata. Víte však, jaká je historie šperků? Jak vypadal nejstarší šperk?

Nejstarší nálezy

Za první předchůdce šperků můžeme považovat provrtané mušle. Ty sloužily jako šperky a jsou přibližně tisíc let staré. V době bronzové se rovněž objevují rozličné ozdoby, například spony, náhrdelníky a záušnice. Tyto ozdoby nacházíme zejména na pohřbech a patrně byly odznakem vyššího postavení těch, kteří je měli na sobě. Náhrdelníky z provrtaných zvířecích zubů, z mušlí, skleněných, hliněných i barevných korálků. Později se začaly šperky vyrábět z drahých kovů. První tisíciletí před naším letopočtem se objevují zlaté podklady s mnoha zlatými šperky a slavnostními zlatými nádobami. Tyto nálezy se objevují ve starověkém Egyptě, Mezopotámii, Persii, Itálii, Španělsku a v dnešním Turecku a Tádžikistánu.

Šperky jako symbol

Šperky se využívaly také jako amulety, chránily proti uřknutí, zlým silám. Jiné zase ukazovaly okolí postavení a autority. Blízký Východ využíval pečetní prsteny. Na vysoké úrovni bylo šperkařství ve starém Egyptě, prsteny, náprsní pektorály, odznaky moci, řádu. Rané křesťanství šperkům nepřálo, i když se v raném středověku objevují biskupské prsteny jako odznaky úřadu. Na šperky byla bohatá také velkomoravská doba, když se objevovali záušnice, typické spony i náprsní kříže.

Současný rozmach

Středověk a renesance přináší rozpínání evropského šperkařství. Můžeme vidět dobové portréty zámožných lidí. Prsteny u mužů i žen, v nich broušené kameny. Měšťácké rodiny si předávaly šperky z generace na generaci a šlo tak o rodinné bohatství. Řemeslné šperkařství je na vrcholu technického rozvoje v 19. století. Důležité středisko pro výrobu se situuje do severních Čech, především do Jablonce nad Nisou.

Ve 20. století se šperk stává nejen uměleckým, ale i průmyslovým designem. Rychle podléhá proměnám módy, využívá nové a nové technologie pro výrobu. Objevují se levnější materiály, jako stříbro, ušlechtilá ocel, karbid wolframu a další materiály, které jsou pro zákazníky dostupné.

About The Author

Related Posts