Na trhu s módou najdete oblečení mnoha střihů, barev a hlavně materiálů. Dnes máte možnost vybírat z velkého množství. Mnohé materiály jsou podobné, na první pohled vypadají stejně a rozeznat je může být někdy těžké. Přemýšlíte, zda si pořídit tu krásnou bundičku či kabát, který vídáte za výlohou obchodu, ale nejste si zcela jistí, zda se jedná opravdu o kůži?

images

Kůže nebo koženka?

Rozeznat kůži od koženky mnohdy pouhým okem nelze. Vypadají na první pohled stejně, jsou měkké, jemné. Prodejci tak jednoduše mohou vydávat koženku za kůži, zejména pak v zahraničí, na tržnicích a v second handech. Chcete-li tomuto kroku předejít, všímejte si drobných detailů. Kůže, hovoříme-li o materiálu, je nezpracovaná surovina z kůže obratlovců. Někdy se také nazývá useň a je čistě přírodní. Naproti tomu koženka je kůže umělá a vyrábí se uměle.

Všímejte si detailů

Někdy je možno poznat kůži od koženky již při prvním doteku. Ne vždy je to však možné, proto se soustřeďte na řadu detailů. Otočte bundu či kabát na „spodní stranu“ a na ní poznáte, zda před sebou máte koženou bundu nebo bundu koženkovou. Je-li spodní strana hrubá, jde o kůži. Koženka má „nitě“. Podívat se můžete také na místa na bundě či kabátě, která jsou často namáhána. Koženka na těchto místech praská, může být ošoupaná vlivem používání.

Test se zapalovačem

Nejspolehlivěji odhalí kůži test se zapalovačem. Vezměte zapalovač a přiložte jej k bundě či kabátu. Doporučujeme vybírat místo, které nejde tolik vidět, kdyby to byla náhodou koženka, ať si oblečení neznehodnotíte. Škrtněte zapalovačem a přiložte plamen blíž k bundě či kabátu. Pravá kůže neudělá vůbec nic, nezačne se škvařit. Když jde o koženku, začne se škvařit.

About The Author

Related Posts