Zahrada je součástí každého domu. Nemusí být ani příliš veliká, ale určitě by se tam mělo najít místo pro odpočinek na čerstvém vzduchu. Praxe ukázala, že lidé v tomto případě dávají přednost zahradnímu altánu, či dřevěné pergole. Členové rodiny si zde nejen odpočinou, ale je zde možné uspořádat romantickou večeři ve dvou nebo pozvat partu přátel na letní grilování. Navíc je realizace takové zahradní pergoly možnost, jak ukázat styl majitele a zároveň vytvořit speciální krajinný design.

Stavba pergoly a výběr materiálu

Zřejmě nejlepším řešením je výběr přírodního materiálu, tedy dřeva. Hodí se do každé zahrady, vypadá skvěle a v případě potřeby se dá jakkoliv upravit. A se dřevem se velmi dobře pracuje. Pevné trámy poslouží jako nosná konstrukce, jsou zasazeny do ocelových pilířů nebo jiných kovových profilů. Výjimkou nejsou ale i betonové pilíře, do kterých jsou tyto trámy vsazeny. Pak už jen stačí dokončit střechu, kde je možnost neomezeného výběru materiálu. Některé pergoly mohou mít i boční stěny, které chrání návštěvníky pergoly před nepříznivými povětrnostními podmínkami či před zvědavými sousedy. Samotná realizace zahradní pergoly by měla být dobře promyšlená, neboť jde o místo odpočinku. Majitel domu by tedy měl zvážit vhodné, klidné místo, protože třeba v blízkosti horského svahu bude poměrně často foukat vítr.

Pergola nejen v létě

Všichni mají zahradní pergolu spojenou jen s letním počasím. Pravdou je, že se dá využít i na podzim nebo dokonce v zimě. Každá konfigurace pergoly závisí na kreativním přístupu majitele domu. Některé pergoly totiž mohou být realizovány právě i pro případ zimního chladného počasí. Mají krb, který dokonale altán vyhřeje. Boční stěny jsou osazeny pevným zakrytováním například z polykarbonátu, či ochranné plachty, ale i ze skla. Zařadit zde lze i dřevěné zástěny nebo dřevěné ploty ve stejném stylu.