Měli byste. Jedině tak vám budou dlouho a dobře sloužit. Jak by ta péče měla vypadat?

Spousta lidí okna vnímá jako jednorázovou záležitost. Pořídí si je, nechá vsadit a tím to pro ně končí. To ale je chyba, která se dříve či později projeví i na jejich peněžence. Těsnění zpuchří, okna přestanou těsnit a domácnost začne topit pánu bohu do oken, jak se lidově říká. Tepelné úniky způsobené nedostatečně těsnícími okny přitom nebývají zanedbatelné. Údržba oken se ale zdaleka netýká jen a pouze péče o těsnění.

Okna podle materiálu

Údržba oken primárně závisí na materiálu, z něhož jsou vyrobena. Nejnáročnější na údržbu jsou okna dřevěná, která je třeba v pravidelných intervalech brousit a opatřovat ochrannými nátěry.. Tohoto kroku jsou ušetřena okna plastová a hliníková, která jsou v tomto ohledu v podstatě bezúdržbová.

Jak okna mýt

Všechna okna nezávisle na materiálu je ale třeba mýt. Opravdu pečlivou očistu jim dejte tak dvakrát třikrát do roka. A nezapomeňte ani na okenní rámy, především ty vnější, na kterých se usazuje spousta nečistot, prach a pyl. Okenní rámy je na místě čistit alespoň jednou za měsíc, jinak se špína zažere a bude náročnější ji odstranit.

Ochrana proti hmyzu

Hmyz obecně to oknům může pěkně zavařit a jejich náletům na okenní tabule a rámy je na místě zamezit. Praktické se v tomto ohledu ukazují předokenní rolety a sítě proti hmyzu. Ty si ale nechte nainstalovat odbornou firmou. Vyměření a instalace stínicí techniky i sítí proti hmyzu provádí například společnost Okno profík.

Seřízení oken profesionály

Nezbytně důležitá je i pravidelná kontrola již zmíněného těsnění a jeho promazání k tomu určeným přípravkem, který ho ochrání před zpuchřením. Alespoň jednou do roka byste oknům měli dopřát profesionální servis oken, tedy pozvat profesionály, kteří zhodnotí jejich celkový stav a napraví to, co se napravit dá. Některé problémy totiž laik na pohled ani nezaznamená.