Apple má speciální konektor pro nabíjení známý jako lightning. Poprvé byl představen v roce 2012 spolu s iPhone 5. Konektory lightning však mají také své nevýhody. Tou hlavní je, že se originální kabel od Apple velmi snadno poškodí. Ve srovnání s konvenčními microUSB či USB-C kabely vydrží méně, a navíc jsou dražší.

Chcete-li udělat maximum pro to, aby vám váš lightning kabel vydržel co nejdéle, dodržujte následující rady.

Vyberte si odolný kabel

Ten přímo od Apple nepatří zrovna k nejodolnějším. Alternativní lightning pro iPhone častokrát vydrží déle, navíc může být i levnější. Zaměřte se například na opletené kabely, u těch je nižší šance, že se zlomí. Dívejte se také, jak je provedené zakončení. To je totiž citlivé místo, které se obvykle poškodí.

Neohýbejte konce kabelu

Když telefon nabíjíte, snažte se kabel udržovat v přirozené poloze, zejména nijak neohýbat jeho konce. Případně si za pár korun pořiďte plastové „chrániče“, které navléknete na konec kabelu.

Pořiďte si dva kabely

Často si kabel nosíte do práce a zpátky či do školy a zpět? Tohle je kámen úrazu, v kabelce nebo batohu totiž bývá zašmodrchaný, snadno se ohne a přelomí. Popřemýšlejte, zda nebude lepší pořídit si kabely dva a nenechávat každý na jednom místě. Pokud už kabel musíte přenášet, pečlivě ho smotejte.

Tahejte za adaptér, ne za kabel

Častým nešvarem, který nesmírně škodí, je vytahování telefonu z nabíječky tak, že taháte za kabel. To se nedělá, tahejte vždy za adaptér.

Udržujte kabel v čistotě

Vodivý drát kolem sebe sice má izolaci, avšak vlhkost a tření pro něj představují riziko. Je-li tedy lightning kabel špinavý, vyčistěte ho navlhčeným hadříkem.

Poškození nemusí být viditelné. Jestliže už ale i na izolaci vidíte, že něco není v pořádku – například je popraskaná či zlomená, raději si pořiďte kabel nový. Není nic nepříjemnějšího, než když nemáte jak dobít telefon.