Také milujete šperky, ovšem někdy zjišťujete, že mají své drobné vady? Stříbrné šperky mohou být snadno poškrábány nebo dokonce mohou za nějakou dobu černat. Bílé zlato je rovněž velmi krásné, ovšem přidává se do něj často nikl, což je známý alergen, ze kterého mají lidé alergii. Spousta těchto věcí však jde opravit, jde o takzvané rhodiování. Rhodium pomůže v mnohých problémech se šperky. Ovšem pro účely rhodiování se objevilo teprve nedávno.

Co je to rhodium?

Jde o vzácný kov, který je dražší než zlato. Získává se ve formě těžby a to zejména v Jihoafrické republice a v ruském pohoří Ural. Z tohoto vzácného kovu se šperky obvykle nevyrábí, jen zcela výjimečně. Častěji se nanáší rhodium v tenoučké vrstvě na povrch šperků a dalších kovů. Využívá se nejčastěji pro šperky ze stříbra a bílého zlata. Takto rhodiované šperky jsou daleko odolnější.

Rhodiované šperky

Vydrží vám dlouho bez škrábanců a to i tehdy, když šperky využíváte každodenně. Rhodium nečerná, na rozdíl od stříbra. Jestliže tedy chcete, aby vaše stříbrné šperky dlouho vydržely a zářili jako nové, vždy sáhněte po těch, které jsou rhodiované. Šperky z bílého zlata rovněž mohou využít rhodiování. Na většině z nich tak rhodium najdete.

Rhodium pro bílé zlato

Bílé zlato má po namíchání obvykle odstín buď do šeda, nebo do žluta. Aby byl šperk zářivý a měl krásnou stříbřitou bílou barvu je nutno použít rhodium. Kromě dodání zářivé barvy působí jako ochrana před niklem, který se často do bílého zlata přimíchává. Rhodiované bílé zlato můžete nosit i ve chvíli, kdy máte alergii na nikl. Rhodium je totiž hypoalergenní. Rhodiová vrstva však není věčná. Může se stát, že při dlouhodobém nošení se vrstva odloupne. A co teď? Jednoduše si rhodiovou vrstvu ve zlatnictví či klenotnictví necháte opět obnovit.